Millised on Kersti Vannase viis raamatusoovitust juhtidele ja personalivaldkonna tegijatele?

Kersti Vannas, Instari tegevjuht


Viimasel aastal on paljude töökorraldus ja kodukontor muutnud liikumisharjumusi. Veedame palju rohkem tunde kodus arvuti ees istudes ja ilma tavapäraste puhkepausideta. Kui varem oli ehk lihtsam võtta raamat kätte ja nautida lugemist, siis nüüd on paljud avastanud, et ei suuda enam istuda ja tahaks lihtsalt liikuda.

Kuidas leida aega raamatute jaoks ajal, kui sa suurema osa päeva nagunii istudes veedad ja õhtul vajad lihtsalt liigutamist? Minu retsept, kuidas lugeda raamatud sedasi, et nii füüsiline kui ka vaimne tervis oleks tasakaalus, on lihtne – jalutuskäik või jooksuring koos audioraamatuga. Audioraamatute kogemus on küll erinev päris raamatu lehitsemisest, sest omandad infot vaid kuulmise teel, mitte visuaalselt. Samas õpetavad audioraamatud kuulamis- ja keskendumisoskust.

Siin on viis raamatut, mis on mulle viimasel ajal olulised ning mis võiks olla iga juhi ja personalivaldkonna inimese laual või kõrvas.

  1. „Good Leaders Ask Great Questionsˮ John C. Maxwell

Oled sa inimeste juht, personalispetsilist, värbaja või elus uute väljakutsete otsija – see raamat tuletab meelde kõige olulisemat: õigete küsimuste küsimine õigel ajal õigetelt inimestest, pluss suurepärane kuulamisoskus on võti nii töös kui ka isiklikus elus. Kirsina tordil jagab Maxwell 10 kõige olulisemat küsimust, mida temalt on küsitud ja mis muutsid tema elu, ning 10 küsimust, mida tema ise on küsinud. Seega, kui te olete oma elu coach’idega ümber korraldamas või tööd planeerimas, siis võiks see raamat olla hea stardipauk, mis aitab mõtteid seada ja õppida just neid olulisi küsimusi nii endalt kui ka teistelt küsima.

  1. „Management Mess to Leadership Successˮ (Scott Miller)

Inimeste juhtimine pole kunagi lihtne olnud, kuid kaugtöö tingimuses on veelgi olulisem, et juht looks õiged võtted suhtumise ja kultuuri, et lõpuks kogu üle ilma laiali laotatud meeskond ühtses rütmis, meeleolus ning ka tulemuslikult edasi liiguks.

Scott Milleri praktilised soovitused juhtidele sisaldavad enesejuhtimise nippe ehk kuidas olla ise hea ja usaldusväärne juht, kuidas luua nulltolerantsiga kultuuri tagarääkimise suhtes või kuidas juhtida raskeid kõnelusi. Siia juurde on veel soovitus võtta ette ka Franklin Covey’ raamatud.

  1. „Never Eat Aloneˮ (Keith Ferrazzi)

Sa võid olla maailma kõige targem, ilusam ja suurepärasem, aga kui keegi seda ei tea või ei oska sa seda nähtavaks teha, siis on sellest vähe kasu. Suhted ja võrgustikud aitavad sind elus edasi ja sageli mängivad määrava tähtsusega rolli mitte võrgustiku kõige lähemad liikmed, vaid hästi hoitud kaugemad suhted. Suhteid tuleb toita. Ainus viis ise kasvada on aidates ja kasvatades teisi. Siiras „Kuidas ma saan sind aidata?ˮ peaks olema küsimus, mida küsite igal kohtumisel sõprade, tuttavate või töökaaslaste käest. Paljud ei julge ei abi pakkuda, abi küsida ega abi vastu võtta.

  1. „How to Win Friends & Influence Peopleˮ (Dale Carnegie)

Klassika, mille lihtsalt peab vähemalt korra elus läbi lugema.

  1. „The Employer Brand: Bringing the Best of Brand Management to People at Workˮ (Simon Barrow, Richard Mosley)

Simon Barrow on tööandja brändingu isa, kes avaldas esimese tööandja brändingu teemalise kirjutise juba 25 aastat tagasi. Raamat annab hea ülevaate, mis on bränd, kuidas seda luua, kuidas eritub toote/teenuse bränd tööandja brändist. Ta selgitab ka seda, et brändist üksi ei piisa, brändi tuleb ka juhtida. See raamat koos vanameistri signatuuriga on mul isiklikult aukohal.

Tegelikult on häid raamatudi veel ja aeg-ajalt on tore ka pehmemat kirjandust lugeda – olgu selleks elulood (Chanel), Alliksaare luuletused või miks mitte Matti Nykäneni tsitaadid. Elus olgu tasakaal.

Filmidest soovitan vaadata 1982. aasta filmi India suurest ja väga erilisest juhist Gandhist.

Loe pikemalt: https://www.personaliuudised.ee/uudised/2021/03/31/35-menukat-teost-personalivaldkonna-ekspertidelt