Instar räägib värskes podcastis teemal “Lumehelbekesed: suure potentsiaaliga töötegijad või sussi sahistajad?”

Lumebehelbeke tasa-tasa, langeb maa peale tasa-tasa…tõsi, need on jõuluasalmi read, kuid teatava paraleeli võiks siinkohal tuua ka Z-põlvkonna tööturule sisenemisega. Kuidas-mks-millal-mida saadki kohe varsti teada!

Palju räägitakse tänapäeva “lumehelbekestest” ja mitte just kõige paremal toonil. Noored tahavad maailma päästa ning sellega on nad hästi algust teinud, kasvõi näiteks plastikkõrte keelamise teemal. Hästi läheb veel maailma avastamisega ja eneseotsingutega, kusjuures tagasi tulles on kõik see justkui uus ja vajalik kogemus…töötamisel! Kuid miskipärast nurisetakse noorte tööeetika ning pikaajalise lojaalsuse teemadel. Selge on see, et töötamise struktuur on juba praegu paljuski muutunud, nii töö iseloomu, tegevuste, töökoha, tööaja ja paljude teiste tegurite raames. Kuid milline näeb välja uus töömudel, millega tööandjad peavad arvestama?

Lumehelbekeste jaoks on paljud asjad normaalsed/tavalised, mis eelmise põlvkonna jaoks tunduvad kummalised. On silmagi pilgutamata okei öelda tööandjale, et poole aasta pärast lähen ma ümbermaailmareisile, kuid võin senikaua teie juures töötada. Millised aga on peamised erinevused töökoha ning töö tegemise juures võrreldes varasema ajaga?

Statistikaameti andmetel on rändesaldo Eestis positiivne juba nii mõnigi aasta. Siiski on töötajate puudus tööturul suur. Seega jääb vaid küsimus: kus on kõik noored teotahtelised inimesed ning millega nad tegelevad (kui nad just tööd ei tee)? Ülemaailmsest uuringust selgus, et 72% inimestest ei ole enda tööga rahul ja sealjuures peab enamik Euroopat ennast heaoluühiskonnaks, kas pole mitte mõtlemapanev? Miks on aga rahulolematus nii suur ning mida saavad tööandjad teha, et seda muuta, olgugi et Maslow püramiidi järgi justkui on kõik põhivajadused ja ka teise astme vajadused juba rahuldatud?

Millisele põlvkonnale kuulub kumbki lause “vanemaid tuleb austada” vs “austus tuleb välja teenida”?

Mida aga arvavad neli inimeste värbamisega seotud naist kogu sellest teemast? Sellele ja kõigile nendele teistele põnevatele küsimustele leiab vastuse podcastist Tööelu #1: Lumehelbekeste generatsioon on tööturgu vallutamas. See on kuulamine nii tööotsijale kui ka tööandjale, sest tulevik liigub paratamatult teises suunas, kui praegune olukord on. Sa tahad seda teada, sest just Sina oled samuti osake tulevikus! 


Lumehelbekeste mõiste ja omapära kirjutas lahti Brenda Roosimaa