23. jaanuaril 2025 toimus Helsingi Messukeskuses esimest korda ajaloos Employer Branding Forum. Instari tiim oli väga põnevil, et meile nii lähedal korraldatakse suurüritus, mis keskendub just tööandja brändingule. On ju nii Eestis kui ka Soome erinevaid konverentse, kus HR-, PR- ja turundusinimesed meie valdkonnast räägivad, kuid ainult tööandja brändile keskenduv konverents on midagi uut. Üritus tõigi kokku tööandja brändingu asjatundjad, tippjuhid ja eksperdid, et jagada teadmisi ja arutada, kuidas luua ning säilitada atraktiivset ja eristuvat tööandja brändi.
Ürituse kava oli sisukas ja mitmekülgne. Kahel suurel laval (Universum ja Duunitori) pakuti praktilisi nõuandeid ja jagati õpetlikke kogemusi. EB Forum pakkus võimalusi nii teadmiste omandamiseks kui ka inspireerivateks vestlusteks teiste valdkonna spetsialistidega. Instari tiimi arvates jäid kõlama kolm peamist mõtet.
Kandidaadikogemus on tööandja brändi vundament
Juho Toivola, Fairsight Finlandi kaasasutaja ja töö- ning organisatsioonipsühholoog, keskendus oma ettekandes kandidaadikogemuse mõjule. Ta rõhutas, et kandidaadi esmane kokkupuude tööandjaga – olgu selleks töökuulutuse lugemine, kandideerimisprotsess või intervjuu – kujundab nende arvamust brändi kohta. Kui kogemus on positiivne ja vastab kandidaadi ootustele, tekitab see usaldust ning kujundab tööandjast atraktiivse ja hooliva mulje. Kui aga esmane kokkupuude on segane, aeglane või ebaprofessionaalne, võib see jätta mulje hoolimatusest ja vähendada kandidaadi huvi organisatsiooni vastu. Seetõttu on tähtis, et iga etapp kandidaatide teekonnast peegeldaks ettevõtte väärtusi ja professionaalsust. „Eriti tähtis on pakkuda positiivset kogemust neile kandidaatidele, kes ei osutu valituks,“ rõhutas Toivola. Ta soovitas organisatsioonidel lühendada tagasiside andmise aega ning pakkuda personaalsemat lähenemist, et jätta professionaalne ja hooliv mulje.
Kohalikud eripärad ja globaalsed trendid
Mika Sallinen Universumist rääkis, kuidas Soome ja Baltikumi ettevõtted kipuvad sageli jäljendama rahvusvahelisi tööandja brändingu kampaaniaid. Ta põhjendas, et kuigi globaalsete trendidega kursis olemine on oluline, tuleb need kohandada kohaliku konteksti ja kultuuri jaoks. Nii tagame, et tööandja bränding on autentne, sihtrühma jaoks usutavam ja ligitõmbavam. Instari tiim on väga hästi kursis sellega, mida tehakse mujal maailmas ning ütleme julgelt, et Eestis võib juba täna nii mitmeski ettevõttes näha tipptasemel tööandja brändingut. Selle üle rõõmustame väga!
Töötajate kaasamine
Christina Poulsen, Metso töötajate kaasamise juht, jagas oma kogemusi, kuidas luua organisatsioonis tugevat sisemist kultuuri ja muuta töötajad brändisaadikuteks. Poulseni ettekande keskmes oli, kuidas kuuluvustunde kasvatamine toob häid tulemusi isegi siis, kui alguses peab kuuluvustunnet mõne suure algatuse või projektiga ise n-ö peale suruma. Kui töötajad tunnevad ettevõttega isiklikku sidet, siis on nende kaasamine saadikuteks oluliselt lihtsam. „Kui töötajad usuvad organisatsiooni eesmärkidesse ja tunnevad, et neil on võimalus kaasa mõelda, siis muutub nende roll tööandja brändingu loomisel hindamatuks,“ selgitas Poulsen.
Kuidas siis rakendada EB Forumilt saadud teadmisi? Iga ettevõte, kes enda tööandja brändi vähegi oluliseks peab, võiks sel aastal kriitiliselt üle vaadata vähemalt kolm asja. Esiteks, kas meie juurde kandideerimine on lihtne ja meeldiv protsess? Kas kogume kandideerimiskogemuse kohta ka tagasisidet? Teiseks, kas rõhutame oma kommunikatsioonis, turunduses ja muidugi ka karjäärilehel meie ettevõtte unikaalset väärtuspakkumist, mis kõnetab just õiget sihtrühma? Kolmandaks, kas meie ettevõttes on töötajad brändi aktiveerimisel kaasatud? Kas töötajad jagavad oma mõtteid ja töötamise kogemust? Kas meil on brändisaadikuid nii juhtide kui kõigi teiste töötajate seas? Kui vähemalt ühele küsimusele neist on vastus „ei“, siis tasub Instariga ühenduda, et saaks varsti sellele küsimusele juba „jah“ vastata.